تبلیغات
پایداران انقلاب اسلامی - تبیین اندیشه های امام خمینی و رهبر معظم انقلاب در این ماه خودش عبادت است
 
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : سید علی میرباباپور
آمار وبلاگ

آیت الله رجبی، قائم مقام علامه مصباح یزدی در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در گفتگو با صابرنیوز پیرامون فضائل و و موقعیت ویژه ماه رمضان اظهار داشت: اولاً ماه رمضان ماهی است که به نام خداوند متعال است و خداوند متعال فرموده است که این ماه، ماه من است. حتی در بعضی از روایات داریم که نگویید "رمضان" چون شما نمی دانید رمضان چیست. اگر کسی گفت رمضان، صدقه دهد و روزه بگیرد به عنوان کفاره این حرفی که زده است و همان طور که خداوند متعال فرموده اند باید گفت "شهر رمضان". و این موضوع نشانه عظمت این ماه است.

 

وی ادامه داد: غیر از اینکه این ماه، ماه نزول قرآن است و برترین کتاب آسمانی در این ماه نازل شده است، ماه میهمانی خدا است و در واقع همه مردم در این ماه میهمان خداوند هستند و ماهی است که شب قدر در آن قرار دارد که از هزار ماه فضیلتش بیشتر است. رمضان ماهی است که تمام نفس های انسان در این ماه عبادت است، خواب انسان در آن عبادت است و ماه های دیگر چنین ویژگی هایی ندارد.

 

قائم مقام مؤسسه آموزشی و پژوهشی افزود: رمضان ماه مغفرت است و اگر در این ماه کسی آمرزیده نشود، فرموده اند که [هرگز] آمرزیده نمی شود و کسی که در این ماه آمرزیده نشود، بدبخت و شقی است و اینها همه نشان دهنده عظمت این ماه است که خداوند می خواهد در این ماه همه بندگان را نجات دهد. خداوند بسیاری از بندگان را که در جهنم هستند در این ماه از عذاب نجات می دهد و این به این معناست که خداوند در این ماه می خواهد که انسانها نجات پیدا کنند، انسانها پاک شوند تا به خداوند نزدیک شوند و این یک ماه بی نظیر است و خود روزه هم دارای روموز و قواعد فراوانی است.
 

عضو جبهه پایداری سپس به بیان راه های استفاده از این ماه پرداخت و گفت: برای اینکه بتوانیم از این ماه استفاده کنیم اولین قدم این است که همین دستوراتی که در این ماه آمده است به شکل مطلوب و درست انجام دهیم، روزه گرفتن یکی از اعمال این ماه است، ما در روایات داریم که کسانی هستند که روزه می گیرند و نتیجه ای که از روزه گرفته اند، فقط گرسنگی و تشنگی است و کسانی که قواعد این ماه را رعایت نکنند چیزی در این ماه نصیبشان نمی شود و ما باید مراقب باشیم که در این ماه دوچار خسران نشویم.


وی افزود: از پیامبر اکرم (ص) داریم که "در این ماه به وسیله تشنگی و گرسنگی مجاهدت کنید چون اجرش مانند کسی است که در میدان جنگ در راه خدا می جنگد وهیچ عملی در نزد خدا از گرسنگی و تشنگی که در راه خدا باشد برتر نیست." و مصداق این گرسنگی و تشنگی روزه است.


مدرس حوزه علمیه قم اظهار داشت: مرحوم میرزا جواد آقای ملکی تبریزی ار عرفای بزرگ معاصر بودند که مقام معظم رهبری پیرامون ایشان اینگونه بیان کردند که "حضرت امام خمینی (ره) تأسف می خودند ک چرا از محضر ایشان بیشتر استفاده نکردند." میرزا جواد آقا می فرمودند که اگر کسی می خواهد مسیر سیر و سلوک الهی را طی کند همین گرسنگی  فواید بسیار زیادی برای سالک الی الله در تکمیل به کمال رساندن نفسش و معرفت به خدا وجود دارد که آن فوائد را نمی شود آن قدر که زیاد است به شمارش آورد.


وی گرسنگی ماه رمضان را هم عرض تفکر در آیات الهی خواند و گفت: ما در روایات داریم همین گرسنگی که ما در ماه مبارک رمضان تحمل می کنیم هم عرض تفکر در آیات الهی است. برای تفکر در روایات ما بسیار عظمت قائل شده اند، اما گرسنگی در این ماه که یکی از نتایج روزه گرفتن هست این را هم عرض تفکر قرار دادند و فرموده اند برترین انسان ها در پیشگاه خداوند از نظر منزلت کسی است که بیشتر گرسنگی را تحمل کرده باشد و بیشتر تفکر در راه خدا کرده باشد.


وی ادامه داد: پیامبر اکرم  به اسامه فرمودند که "اگر می توانی برنامه زندگی ات را به گونه ای بریزی هنگام مرگت بدنت با شکم گرسنه از این دنیا بروی و با دل تشنه ، کبد تشنه و جگر تشنه از این دنیا بروی این رو انجام بده چون با این حالت برترین منازل را منزلت ها را در پیشگاه خداوند به دست می اوری و با انبیا هم نشین وهمراه خواهی بود و وقتی وارد ان عالم می شوی ملائکه از امدن شما و قدوم شما خشنود می شوند و خدا بر تو درود می فرستد."


آیت الله رجبی اینگونه به تشریح مراتب روزه داری پرداخت: اگر روزه را با قواعدی که دارد و روزها طولانی است و انسان به گرسنگی و تشنگی انسان بیشتر رو می آورد بتواند انجام دهیم و مراقب سایر که از زبان، از گوش و از حس لامسه انسان رخ می دهد آنها را هم مراقبت کرد. در روایات داریم که روزه حقیقی آن است که فقط از خوردن و اشامیدن نباشد و اعضا و جوارح ما از همه گناهان دوری کند و اگر چنین چیزی رخ دهد این منازلی که در این روایات پیش امده بود را انسان می تواند به دست بیاورد ودل امده می شود که ارتباطش با خداوند ببیشتر شود و معرفتش به خدا بیشتر شود و اگر معرفت ما به خداوند بالا رفت قطعا در ادامه بعد از ماه مبارک رمضان هم این حفظ کردن از گناهان ادامه خواهد یافت.

 

وی افزود: یا اگر معرفت ما به قیامت بیشتر شد چون این گرسنگی و تشنگی انسان را به یاد قیامت می اندازد و این موضوع هم باعث می شود بعد از ماه مبارک رمضان هم که انسان دریک اردوی سی روزه تمرین کرده است طبعا آمادگی اش برای اینکه در طول سال هم در این مسیر حرکت دارد قدم بردارد بیشتر فراهم می شود چنان که همین روزه گرفتن انسان را به یاد فقیران و محتاجان می اندازد وحالت اینکه کمک به انها بکند در ان تقویت می شود و باز این هم یک چیزی است که باعث می شود که ما در ادامه سال به فکر بینوایان بیشتر باشیم به هر حال همین روزه که یکی از اعمال است هم صفای قلب می اورد و هم حالت خضوع و خشوع می آورد و هم جلوی شهوات انسان را می گیرد وهم خواب زیادی که در واقع تضییع عمر هست را از ان می کاهد و هم انسان را برای انجام عبادات آماده می کند واز جمله کمک به بینوایان


وی آثار روزه را اینگونه برشمرد و گفت: روزه باعث صفای قلب انسان می شود و دیگر اینکه باعث می شود که حالت تواضع در برابر خدا و تواضع در برابر بندگان خدا ایجاد می کند و همین طور شهوات انسان را کنترل می کند و فایده دیگرش این است که انسان را در این ماه و این ماه انسان را از خواب زیاد که باعث تلف شدن عمر انسان است جدا می کند و به شبزنده داری برای خدا وا می دارد و همچنین روح انسان را آماده برای یکسری از عبادات می کند. اینماه به همه نشان می دهد که انسان ها با توان خودشان واختیار خودشان چگونه می توانند بیشترین ارتباط را با خداوند ایجاد کنند و در این ماه بیشترین خویشتن داری از گناه را داریم وخداوند می خواهد به این شکل به ما نشان دهد که بندگان تا چه حد قدرت دارند که از گناه دور شوند.


عضور جامعه مدرسین اظهار داشت: با توجه به عظمتی که در این ماه وجود دارد این ماه یک فرصت بسیار استثانی در طول سال است. باید جوانان برای این ماه یک برنامه خوبی داشته باشند تا بتوانند بیشترین استفاده را از این ماه ببرند. و می توان برای برنامه ریزی در این ماه از سخنرانی پیامبر اکرم ص در که در قبل از ماه رمضان انجام داده بودند و ماه مبارک رمضان را توصیف کردند و فرمود اند که چه کارهایی در این ماه انجام بگیرد. می توانیم استفاده فراوانی از این ماه ببریم.


وی با توصیه به جوانان افزود: خدایی نکرده طوری نشود که ماه تمام بشود و ببینیم که هیچ کاری انجام نداده ایم. جوانان در این ماه برای خودشان برنامه داشته باشند برای فهم خواندن دعاهای این ماه، تدبرو قرائت قرآن و صله رحم و کمک به محرمان برنامه ریزی کنند. کمک به محرومان فقط به صورت مادی نیست بلکه می توانند کمک معنوی هم بکنند.


آیت الله رجبی ادامه داد: یک بخشی از برنامه هایمان را در ماه رمضان باید به حضور در امکنی که حضور در انها ارزشمند است اختصاص دهیم، ما بعضی از اعمال را داریم که انجام انها به حضور در اماکنی بستگی دارد مانند مساجد برای نماز جماعت و دعاهای دست جمعی که در هیئات و مساجد برگزار می شود.


وی تصریح کرد: همچنین تبیین نگاهها واندیشه های امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب در این ماه خودش عبادت است.

 

نوع مطلب : گفتمان انقلاب اسلامی، مصاحبه و گفتگو، 
برچسب ها : آیت الله رجبی، اندیشه های امام خمینی، ماه رمضان، جبهه پایداری، اندیشه های امام خامه ای،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 30 مرداد 1396 06:16 ب.ظ
Now I am going to do my breakfast, afterward having my breakfast coming yet again to read other news.
یکشنبه 15 مرداد 1396 10:15 ق.ظ
Hello There. I found your weblog using msn. That is a
really well written article. I'll be sure to bookmark it and return to read extra
of your helpful information. Thank you for the post.

I will certainly return.
شنبه 12 فروردین 1396 02:00 ق.ظ
What i do not understood is if truth be told how you
are no longer really much more smartly-appreciated than you may be right now.

You're so intelligent. You understand therefore considerably
when it comes to this matter, produced me personally believe it from a lot of numerous angles.
Its like women and men aren't involved until it is
one thing to do with Girl gaga! Your own stuffs excellent.
All the time care for it up!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر