تبلیغات
پایداران انقلاب اسلامی - اولین وظیفه در این نظام، تلاش برای اجرای احكام اسلامی در كنار تلاش برای تقویت عقائد و ارزشهاست
 
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : سید علی میرباباپور
آمار وبلاگ
آیت الله مصباح یزدی: اولین وظیفه در این نظام، تلاش برای اجرای احكام اسلامی در كنار تلاش برای تقویت عقائد و ارزشهاست/ اگر با نگاه به برخی مشكلات ناامید شویم ناشی از ضعف بصیرت است/ حقیقت این است كه در سخت ترین شرایط، هم می توان قدم های مثبتی برداشت
تاریخ  :  1392/09/02
 پایداری: آیت الله مصباح یزدی با اشاره به وجود مشكلات و موانع بسیار در طول مسیر رسیدن به آرمان ها، اظهار داشت: اینكه عده ای با نگاه به برخی مشكلات ناامید شده و مثلا می گویند از ما كاری بر نمی آید و وقتی امام زمان(عج) آمدند این مشكلات حل می شود، ناشی از ضعف معرفت و شناخت، ضعف نفس و در یك كلمه ضعف بصیرت است. حقیقت این است كه در سخت ترین شرایط، با وجود بیشترین مشكلات هم می توان قدم های مثبتی برداشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی چبهه پایداری انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در جمع تعدادی از اساتید و دانشجویان پژوهشگر در حوزه فقه حكومتی از دانشگاه امام صادق(ع)، برقراری نظام اسلامی را از شگفتی های تاریخ معاصر دانست و با اشاره به اینكه انقلاب اسلامی نقطه عطفی در تاریخ اسلام و مسلمین است، اظهار داشت: اولین وظیفه در این نظام، تلاش برای اجرای احكام اسلامی در كنار تلاش برای تقویت عقائد و ارزشهاست و همین مسأله از بدو پیروزی انقلاب مورد توجه امام خمینی(ره) و دست اندركارانی كه با احكام اسلامی سروكار داشتند، قرار گرفته است، به ویژه در دستگاه قضائی و دستگاه اطلاعات و امنیتی كشور.

علامه محمدتقی مصباح یزدی ادامه داد: اجرای احكام اسلامی در دستگاه قضایی، بزرگترین نمود اسلامی شدن نظام در اجرای احكام كیفری بر طبق اسلام است كه نمود بیشتری دارد و بیشتر در معرض رؤیت و ارزیابی بیگانگان است و نمود بیرونی دارد. از طرفی دستگاه های امنیتی نیز از آنجا كه در آن نوعی تزاحم بین حقوق شخصی افراد و حفظ مصالح كشور مطرح است، مورد توجه قرار داشت. چرا كه مسائل اطلاعاتی و امنیتی نقش بسیار بزرگی را در اداره كشور در عرصه داخلی و خارجی دارد و از همین روست كه وقتی مسائل جاسوسی افشا می شود، هرچند سایر كشورها به آن انتقاد می كنند، ولی از كنار آن رد می شوند، چون خودشان هم به آن مبتلا هستند و احساس می كنند بدون این تجسس ها و كسب اطلاعات نمی توانند مصالح كشور و موقعیت خود را حفظ كنند و آن را از ضرورت های زندگی اجتماعی خود می دانند.

وی ادامه داد: تجسس در حریم خصوصی افراد، در فرهنگ عمومی مطلوب شمرده نمی شود، لذا كشورها علنی به تجسسات خود اذعان نمی كنند، هرچند كه به این جاسوسی ها واقف هستند. همانگونه كه در سطح داخلی هم گاه چنین نیازی احساس می شود و آن زمانی است كه گروه های سازمان یافته ای بخواهند در جهت براندازی نظام فعالیت كنند. طبیعتا این تجسس با حقوق فردی تنافی دارد. لذا این مسأله از همان آغاز نظام اسلامی مورد توجه بوده و عده ای درصدد برآمدند كه به این نكته دست یابند كه دستگاه اطلاعاتی تا چه میزان در چنین مواردی حق ورود به حریم خصوصی افراد را دارد.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به دلایل شرعی این مسأله افزود: از یك طرف حرمت عرض و آبروی مؤمن و عدم جواز تجسس در شرع وجود دارد و از طرف دیگر سیره برخی بزرگان حتی شخص امیرالمؤمنین(ع) نیز اطلاع از برخی اخبار محرمانه برای تأمین چنین مصالحی بوده است، لذا درعهدنامه مالك اشتر، برای او بیان می كند كه «عیون»ی را موظف كند تا اخبارمحرمانه را به او برسانند و از این موارد، فی الجمله فهمیده می شود كه این مصالح نیز باید تأمین شود.

وی پیدایش نظام اسلامی بدون تحقیق در فقه اسلامی را بی معنا توصیف و خاطر نشان كرد: اگر نظامی اسلامی باشد، حداقل در مدیریت ها باید احكام اسلامی مراعات شود و كمترین مرتبه نظام اسلامی آن است كه در اداره آن، خلاف احكام قطعی اسلامی عمل نشود. لذا ابتدا باید آن حداقل ها را تعیین كرد و سعی كرد آنها را گسترش داد و ارزش های اسلامی را در مسائل مشتبه تبیین و روشن كرد، ضمن اینكه باید آموزش ها و پژوهش ها در این زمینه گسترش یابد و كارگزارانی برای انجام آن تربیت شود، وگرنه حتی اگر تحقیقات و پژوهش ها نیز كامل باشد، اما در اجرا با مشكل مواجه شود و عده ای به آن اعتقاد نداشته باشند، باز هم فایده ای بر آن مترتب نخواهد بود.

آیت الله مصباح یزدی پژوهش و آموزش در خصوص احكام اسلامی را از وظایف نظام اسلامی دانست و افزود: طبعا در همه كارهای انسانی همیشه قصورها و كمبودهایی وجود دارد و گاه تندروی ها و كندروی هایی نیز صورت می گیرد كه تاحدی قابل اغماض است، اما اگر كندروی ها به جایی برسد كه انسان شك كند كه این نظام، اسلامی است یا غیر اسلامی، یا به گونه ای تندروی صورت بگیرد كه مشكلاتی را ایجاد كرده و باعث وهن اسلام در سطح جهانی شود، دیگر قابل اغماض نخواهد بود.

وی با اشاره به اینكه تا كنون كارهایی در زمینه فقه برای نظام اسلامی انجام گرفته است ادامه داد: این كارها فقط در حد ضرورت در همان اوائل انقلاب انجام شده است ولی هرگز برای نظامی كه می خواهد پایدار بماند و برای كشورهای دیگر الگو باشد، كافی نیست.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینكه هرچند ترسیم نقطه ایده آل و آرمان مطلوب دشوار نیست، اما همه ما می دانیم كه افكار ایده آلی و آرمانی همیشه تحقق پیدا نمی كنند، لذا بین وضع موجود و وضع ایده آل مراتبی است كه باید این مراتب را شناخت و با توجه به شرایط عینی جامعه سعی كرد كه به آن قله نزدیك تر شد، و باید طرحی را در نظر گرفت كه ذومراتب بوده و با توجه به اوضاع قابل انعطاف باشد و به گونه ای قدم برداشته شود كه عقبگرد و سقوط به دنبال نداشته باشد.

وی با اشاره به وجود مشكلات و موانع بسیار در طول این مسیر، اظهار داشت: اینكه عده ای با نگاه به برخی مشكلات ناامید شده و مثلا می گویند از ما كاری بر نمی آید و وقتی امام زمان(عج) آمدند این مشكلات حل می شود، ناشی از ضعف معرفت و شناخت، ضعف نفس و در یك كلمه ضعف بصیرت است. حقیقت این است كه در سخت ترین شرایط، با وجود بیشترین مشكلات هم می توان قدم های مثبتی برداشت، به شرط اینكه اولا خودمان قدم ها را بشناسیم و ثانیا شرایط عینی را شناسایی كرده و به قدر امكانات قدم ها را برداشته و در این راه همت داشته باشیم و قدم های برگشت ناپذیری را برداریم.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) ادامه داد: برای اینكه این حركت درست انجام بگیرد و با یك قدم جلو رفتن دوباره عقب گرد نكنیم، باید دائما نگاهمان به قله و آرمان ها باشد، و رفتار خود را نسبت به نزدیك شدن به آن بسنجیم و در واقع نسبت ما با آرمان ها به عنوان میزانی است كه در گام های بعدی حركت ما را مورد ارزیابی قرار می دهد.

وی با اشاره به لزوم دقت در انجام كار برای تدوین فقه نظام ساز افزود: از همان اوایل انقلاب، در یكی از مراكز دانشگاهی كشور، حركتی علمی و پژوهشی در این زمینه شروع شد ولی به خاطر عجله و بی دقتی، كسانی به كار گمارده شدند كه خودشان منبع فساد و آفت ساز بودند، و لذا نه تنها كاری انجام نشد، كه ضرباتی هم به نظام وارد شد، به گونه ای كه اكثر قریب به اتفاق فتنه آفرینان، تحصیلكرده های همان دوره هستند و اساتید آنها كسانی بودند كه سیاست بسیاری از احزاب مخالف نظام را ترسیم می كنند و اكنون پشت صحنه بوده و عده ای نیز در خارج از كشور هستند.

علامه مصباح یزدی خاطر نشان كرد : باید از گذشته درس گرفته و با دقت و بدون عجله – نه به معنای تنبلی – به انجام كار پرداخت. باید ضرورت های كار را تشخیص داد و طرح كلی و كلانی برای این فعالیت ها ترسیم كرده، مراحلی برای آن در نظر گرفت. سپس باید جایگاه خود را مشخص كرده و دانست كه برای رسیدن به مرحله بعد چه اموری مورد نیاز است تا مبادا به عقب برگشته و یا سقوط كنیم.

وی با اشاره به اینكه مهمترین امر لازم برای تدوین فقه نظام حكومتی، تدوین طرح كلان و كلی آن است، اظهار داشت: در این طرح باید نقطه آرمانی، وضع موجود، و لوازم و نیازهای حركت از وضع موجود به نقطه آرمانی مشخص، و خطوط اصلی و بخش های مختلفی كه باید در آنها كار شود ترسیم شود، و از افرادی كه كاملا مورد اعتماد هستند استفاده شود، تا خدای نكرده به همان سرنوشت سابق دچار نشویم.

آیت الله مصباح افزود: علاوه بر طراحان طرح اصلی، كسانی كه برای تحقیق و پژوهش در نظر گرفته می شوند، باید كسانی كه تجربه و معلومات، ذوق و فهم و بصیرت كافی در این كار داشته باشند، شناسایی شده و با هم ارتباط پیدا كنند و در فضائی پاك دور از اغراض شخصی و اهداف گروهی و حزبی همفكری كنند تا طرح كلی به صورت برنامه اجرایی درآید و لوازم هرمرحله اجرایی پیش بینی شود.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به اینكه تدوین فقه نظام ساز مدتها طول می كشد و نباید عجله كرد، خاطر نشان ساخت: اگر از همین امروز هم كار شروع شود، سالها طول خواهد كشید كه نتایج اولیه آن ظاهر شود، اما نباید ناامید شد، بلكه باید با همت تلاش كرد و به قدر ضرورت و امكان برای آن وقت گذاشت و تجربه كرد تا به نتیجه اطمینان بخش برسد.

وی افزود: از طرف دیگر آفتی كه ممكن است دامنگیر چنین كار بزرگی شود، این است كه عده ای بدون سوء نیت و تنها به خاطر عجله یا جهل و عدم معلومات وارد كار شوند و سبب ناقص شدن كار شوند. لذا باید در برنامه ریزی ها بسیار دقت كرد و افراد صالح را برای این كار انتخاب نمود تا برنامه جامع و مناسبی را تدوین كنند.

علامه مصباح یزدی با اشاره به اینكه تدوین فقه نظام ساز سنگین و دشوار و پس از آن نیز اجرای آن با مشكلات و موانع بسیار رو به روست ابراز داشت: باید به فضل الهی و عنایات حضرت ولی عصر(عج) امیدوار بود، چرا كه بارها دیدیم و تجربه كردیم كه اگر كاری با اخلاص ولو با كمترین امكانات انجام شود، خداوند به قدری كمك و یاری می كند كه غیر قابل تصور است.

این استاد اخلاق حوزه علمیه با اشاره به آیه ای از قرآن كریم افزود: ما باید آنچه در توان داریم به كار بگیریم و با اخلاص و بدون تنگ نظری عمل كنیم و یقین داشته باشیم نه تنها خداوند ما را یاری می كند، بلكه تا پایان كار همراه و در معیت ما خواهد بود، همان گونه كه سرمایه ما در انقلاب همین بوده و هست، چرا كه نظام ما به جز یك عده مردم پابرهنه و محروم از لحاظ مادی و تجهیزات، چیز دیگری نداشت و تنها با اخلاص و اعتماد به خدا در برهه های مختلف پیروز شدیم.
نوع مطلب : علامه مصباح یزدی، 
برچسب ها : آیت الله مصباح، مصباح یزدی، آمریکا، مذاکرات ژنو، وظایف و احکام، حجتیه،
لینک های مرتبط :
شنبه 1 مهر 1396 01:33 ب.ظ
My family members every time say that I am wasting my time here at
web, however I know I am getting experience all the time by
reading such pleasant content.
جمعه 17 شهریور 1396 03:14 ب.ظ
I constantly spent my half an hour to read this webpage's articles all the time along with a cup of
coffee.
یکشنبه 15 مرداد 1396 03:30 ب.ظ
Hello to every one, the contents existing at this website are in fact awesome for
people knowledge, well, keep up the nice work fellows.
شنبه 14 مرداد 1396 02:56 ب.ظ
I simply could not go away your web site prior to suggesting that I actually enjoyed the standard information an individual supply for your guests?

Is gonna be back ceaselessly in order to inspect new posts
جمعه 13 مرداد 1396 01:53 ب.ظ
Excellent web site you've got here.. It's difficult to find excellent writing like yours these days.
I honestly appreciate individuals like you!
Take care!!
یکشنبه 8 مرداد 1396 03:28 ق.ظ
I constantly emailed this blog post page to all my associates, for the reason that if like to read it next my friends will
too.
یکشنبه 8 مرداد 1396 03:18 ق.ظ
Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a
amusement account it. Look advanced to more added
agreeable from you! However, how can we communicate?
شنبه 7 مرداد 1396 10:31 ب.ظ
Its like you read my mind! You seem to know so much about this,
like you wrote the book in it or something. I think that you could do
with some pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is excellent blog.
A great read. I will definitely be back.
شنبه 7 مرداد 1396 10:18 ب.ظ
I simply couldn't depart your website before suggesting that I extremely enjoyed the usual
info a person supply in your guests? Is going to be back continuously in order
to check up on new posts
شنبه 7 مرداد 1396 07:58 ب.ظ
Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts
and I will be waiting for your next post thanks once
again.
شنبه 7 مرداد 1396 07:36 ب.ظ
Excellent blog here! Additionally your web site lots up very fast!
What web host are you using? Can I get your affiliate link
for your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol
شنبه 7 مرداد 1396 12:23 ب.ظ
WOW just what I was looking for. Came here by searching for How
do you get a growth spurt?
شنبه 7 مرداد 1396 08:01 ق.ظ
Appreciate this post. Let me try it out.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 02:33 ق.ظ
I read this article completely concerning the comparison of
most up-to-date and earlier technologies, it's remarkable article.
یکشنبه 20 فروردین 1396 09:44 ب.ظ
I like the valuable info you provide in your articles.
I will bookmark your weblog and check again here regularly.
I am quite sure I'll learn many new stuff right here! Good luck
for the next!
سه شنبه 15 فروردین 1396 02:02 ب.ظ
Simply want to say your article is as astounding. The clarity in your submit is just great
and that i could suppose you're a professional on this
subject. Fine along with your permission allow me to take hold of your
RSS feed to stay up to date with impending post. Thanks one
million and please keep up the gratifying work.
دوشنبه 14 فروردین 1396 02:59 ب.ظ
Excellent post. I was checking continuously this blog and I
am impressed! Very helpful information specifically the last part :
) I care for such info much. I was looking for this certain information for a long
time. Thank you and best of luck.
دوشنبه 14 فروردین 1396 11:38 ق.ظ
Magnificent goods from you, man. I have be mindful your stuff prior to and you're just extremely great.
I really like what you've obtained right here, really like what you're saying and the best way during
which you are saying it. You're making it entertaining and you still take care of to keep it sensible.

I can't wait to learn far more from you. This is really a terrific site.
جمعه 11 فروردین 1396 10:50 ب.ظ
Great post. I used to be checking constantly this blog
and I'm impressed! Extremely useful info specifically
the final section :) I handle such info much. I was looking for this certain info for a
very long time. Thank you and best of luck.
جمعه 30 مرداد 1394 01:12 ب.ظ
سلام
لطفا این متنو تا اخر بخونین
از وبلاگتون دیدن کردم مطالب خوبی توشه
ما یه شبکه اجتماعی داریم به نام فیس پلاک میخوایم توش فعالیت مفید کنیم و با بقیه شبکه ها متفاوت باشیم
ازتون دعوت میکنیم که مارو توی این راهمون همراهی کنین و توی سایتمون عضو و فعال باشید
منتظر حضورتون هستیم
www.facepalak.ir
با تشکر
شبکه اجتماعی فیس پلاک
یکشنبه 18 اسفند 1392 01:22 ق.ظ
چه دفاعی از خود بکنم؟
شما بفرمایید..

سلام..
منتظر نظرات شما بزرگوار هستیم..
در پناه خدای خوبیها..
سه شنبه 15 بهمن 1392 11:17 ب.ظ
سلام ایام الله دهه فجر مبارک باد
شنبه 14 دی 1392 06:56 ب.ظ
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر